صبحانه خود را با جو دوسر پرک لذت بخش تر کنید

پس از سال‌ها، یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشگاه لوند در سوئد، کل ژنوم جو را توالی‌بندی و مشخص کرد. این امکان را برای پرورش جوی سالم تر با محتوای تغذیه ای بهتر و پرورش جو به روشی پایدارتر از نظر زیست محیطی فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل های ژنتیکی دقیق همچنین شواهدی را تقویت می کند که جو دوسر در رژیم غذایی بدون گلوتن ایمن است. نتایج در Nature منتشر شده است.

جو پرک دوسر صبحانه  این پروژه سال ها طول کشیده است زیرا ژنوم جو دوسر بسیار پیچیده است.

یک توضیح این است که جو دوسر به اصطلاح هگزاپلوید است، به این معنی که دارای شش مجموعه کروموزوم از هفت کروموزوم است – در مقایسه با، برای مثال، ژنوم انسان که دیپلوئید است و بنابراین دارای دو کروموزوم از هر نوع است.

ساختار کروموزوم  جو دو سر پرک پیچیده تر از دانه های دیگر است، با بیش از 80000 ژن که باید به درستی مرتب شوند (در مقایسه با حدود 20000 ژن در انسان).

“این یک پروژه بزرگ بوده است. کپی های بسیار زیادی از یک ژن وجود دارد و قرار دادن ژن ها به درستی در هر کروموزوم دشوار بوده است.

جو دو سر گلستان این مانند قطعات لگو است که باید به درستی در کنار هم قرار گیرند، که دشوار است زیرا ژنوم در مقایسه با سایر دانه‌ها بسیار “درهم و برهم” شده است.

با این حال، اکنون ما این نقشه از ژنوم جو را داریم، به این معنی که می توانیم جو را توسعه دهیم و درک خواص مفید آن را افزایش دهیم.

جو دوسر پرک نیمه آماده پایه ای محکم برای توسعه انواع جو دوسر است.
اولین توالی خام برای ژنوم شامل 17 میلیارد قطعه DNA کوچک بود. این حجم عظیم داده 270 برابر کل ژنوم جو دوسر است. سپس این قطعات باید در قطعات بسیار طولانی تر و در نهایت به صورت کروموزوم کامل کنار هم قرار گیرند.

  • منابع:
    1. Entire oat genome mapped
  • تبلیغات: 
  1. نقش اصلی سوهان عسلی در جشنها و سنتهای مختلف
  2. ۱۰ اصل مهمی که افراد شاد در زندگی فراموش نمی کنند
  3. چگونه راز موفقیت ثروتمندان را بفهمیم
  4. جایگاه انواع کلم در صیفی جات و منشا آن در بیماریها!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.